Z życia klubu

Z rewizytą w Martina Franca (maj 2018)

W końcu maja grupa członków LC Warszawa złożyła rewizytę klubowi LC Martina Franca w Puglii (Włochy), który w kwietniu został naszym klubem bliźniaczym. (czytaj niżej). Gospodarze przyjęli gości z Warszawy nadzwyczaj serdecznie. Po zakończeniu wizyty w Marina Franca część polskiej delegacji wzięła udział w charakterze obserwatorów w konwencji włoskich Lionów, która odbywała się w tym czasie w Barii.

Obchody 100-lecia Lions Clubs international w Warszawie(kwiecień 2018)

Ufundowanie defibrylatorów dla Dworca Centralnego PKP w Warszawie akurat w kwietniu 2018 roku było akcentem końcowym działań warszawskich klubów podejmowanych z okazji 100-lecia założenia Lions Clubs International. W Polsce LCI funkcjonuje od lat trzydziestu. Uroczysty wieczór z tej okazji LC Warszawa Centrum zorganizował w gościnnych progach hotelu „Mazurkas” w Ożarowie. Wzięli w nim udział członkowie innych warszawskich klubów, wicegubernator Okręgu121 Polska Ewa Hełka, przewodnicząca Regionu Warszawskiego LCI Anna Uścińska oraz liczni goście. W trakcie uroczystości Ewa Hęłka wręczyła lioneskie odznaczenia Jackowi Mackiewiczowi za długoletni wkład w działalność klubu oraz Marii Dobrowolskiej i Andrzejowi Hulewiczowi za wprowadzenie do stowarzyszenia i ‘zadomowienie” w klubie wielu nowych członków w ostanich latach.

Umowa „jumelage” z LC Martina Franca (kwiecień 2018)

21 kwietnia 2018 roku LC Warszawa Centrum stał się klubem bliźniaczym z LC Martina Franca Valle d’Itria we Włoszech (region Apulia). W tym celu do Warszawy przybyła liczna grupa członków klubu włoskiego, a stosowna wymiana odpowiednich dokumentów ( i uścisków) odbyła się podczas uroczystego wieczoru z okazji 100-lecia Lions Clubs International, zorganizowanego przez LC Warszawa Centrum . Ze strony włoskiej dokumenty podpisała prezydent LC Martina Franca Grazia Romanelli, ze strony polskiej prezydent LC Warszawa Centrum Domenico DiBisceglie.

Nowy członek klubu.kwiecień 2018)

Do klubu dołączył nowy członek – Luca Bertolotto. Uroczystość przyjęcia go w szeregi klubu odbyła się w szczególnych okolicznościach – 100-lecia LCI.

Spotkanie wigilijne 2017 (17 grudnia)

 

 

 

Zgodnie w wieloletnią tradycją LC Warszawa Centrum i w tym roku zaprosił do podzielenia się opłatkiem przed Wigilią członków innych warszawskich klubów wraz z  rodzinami i przyjaciółmi. Podobnie, jak i w latach poprzednich spotkanie odbyło się w gościnnych progach hotelu „Mazurkas” w Ożarowie. Spotkanie rozpoczął okolicznościowy koncert fortepianowy Rinko Kobayaschi wzbogacony recytacją szczególnego gościa – znanego aktora Zbigniewa Lesienia, członka LC Wrocław m2m. Oficjalne życzenia zgromadzonym złożyli Ewa Hełka – wicegubernator polskiego okręgu LCI, Anna Uścińska – przewodnicząca warszawskiego regionu i Domenico di Bisceglie – prezydent LC Warszawa Centrum. Po podzieleniu się opłatkiem, wymienieniu życzeniami i wspólnej kolacji zebrani wzięli udział w licytacji ozdób choinkowych wykonanych przez dzieci – podopiecznych LC Warszawa Arka. Pieniądze z licytacji przeznaczone zostaną na cele statutowe klubu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie spotkania wigilijnego LC Warszawa wzbogacił się o jeszcze jednego członka – Katarzynę Deplano.  (na zdjęciu obok).

 

 

Znowu w klubie /listopad 2017/
Do klubu powrócił, po okresie pracy poza granicami Polski, Robert Kępiński /z lewej/ – jeden z członków założycieli LC Warszawa Centrum w 1989 roku, prezydent klubu w kadencji 1993/1994, długoletni „ambasador” LC Warszawa Centrum w Amsterdamie. Na zdjęciu w towarzystwie wicegubernatora polskiego okręgu LCI Ewy Hełki oraz prezydenta klubu Domenico di Bisceglie.

Wizyta Liona Dino Arena z Sycylii  (wrzesień 2017)
Na wrześniowym spotkaniu klub gościł pełnomocnika okręgu sycyliskiego LCI ds. kontaktów z Lionami Europy Środkowej Dino Arenę z klubu LC Catania Gioeni. Dino Arena jest dobrze znany polskim Lionom – przebywał w Polsce wielokrotnie. Z LC Warszawa łączą go związki sięgające pierwszych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to odwiedzał nasz klub wspólnie z członkami LC Catania Gioeni na zaproszenie pierwszego prezydenta LC Warszawa Centrum prof. Jerzego Kurnala.
Na fotografii Dino Arena (w pierwszym rzędzie od prawej) w towarzystwie małżonki oraz obecnego prezydenta LC Warszawa Centrum Domenico di Bisceglie.

Bliźniaczy klub z Sycylii w Warszawie /sierpień 2017/
Do Warszawy przyjechali z wizytą członkowie sycylijskiego klubu LC Acicastello Riviera dei Ciclopi. Historia pierwszych kontaktów obu klubów liczy 27 lat. Wtedy to oba kluby podpisały umowę o współpracy stając się tym samym tzw. klubami bliźniaczymi. Z biegiem lat kontakty rozluźniły się, aby teraz ponownie nabrać intensywności. Na wspólnym zdjęciu członkowie obu klubów, wraz z rodzinami. W centrum prezydent LC Acicastello Antonella Nicolosi. Fot. archiwum klubu z Sycylii

Historyczna zmiana władzy w Lions Club Warszawa Centrum(czerwiec 2017)
Historyczna zmiana nie tylko w LC Warszawa Centrum, ale również w  polskim Lioniźmie. Po raz pierwszy w ponad już dwudziestośmioletniej historii  polskiego okręgu LCI prezydentem klubu lions został obywatel innego kraju. Jest nim  Domenico di Bisceglie – włoski prawnik mieszkający i pracujący  w Warszawie (pierwszy z prawej). Drugim wiceprezydentem klubu został również Włoch  -Francesco Montefusco (z lewej). W ten oto sposób także LC Warszawa Centrum postawił krok na drodze do  zintegrowanej Europy. W środku kończący prezydencką kadencję Andrzej Hulewicz.

Na przedwakacyjnym spotkaniu LC Warszawa Centrum przyjął też dwoje kolejnych członków – holenderskie małżeństwo  Tessę i Paula van Arkel. Do gratulacji dla nowych członków klubu przyłączyły się obecne na spotkaniu wicegubernator polskiego okręgu LCI Ewa Hełka oraz przewodnicząca regionu Hanna Sobiech.


Spotkanie wigilijne,
10 grudnia 2016

Tegoroczne spotkanie wigilijne klubu odbyło się, podobnie, jak w poprzednim roku, w hotelu „Mazurkas Travel” w podwarszawskim Ożarowie i podobnie, jak w ubiegłym roku wzięli w  nim udział członkowie innych warszawskich klubów Lions.  Spotkanie uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Rinko Kobayashi zaszczycającej już nie pierwszy raz swą obecnością i grą  świąteczne spotkania klubu, wystąpili także młodzi muzycy, rozpoczynający dopiero swoją karierę uczniowie warszawskich  szkół muzycznych, w tym stypendysta LC Warszawa Centrum.  W trakcie spotkania odbyło się uroczyste przyjęcie nowych członków (Olgi Młynarskiej oraz Francesco Montefusco) do LC Warszawa Centrum, przyjęcie nowych członków do LC Warszawa oraz licytacja ceramicznych talerzy wykonanych przez dzieci – podopiecznych Towarzystwa „Nasz Dom”. Uzyskane z licytacji pieniądze przekazane zostały na cele statutowe Towarzystwa. Gośćmi klubu były Ewa Hełka – wicegubernator okręgu 121 Polska LCI oraz Hanna Sobiech – przewodnicząca regionu, a nad sprawną organizacją wigilijnego spotkania czuwali Marzena Dobrowolska – sekretarz klubu oraz prezydent LC Warszawa Centrum Andrzej Hulewicz z żoną Jolantą.

Ślubowanie kolejnego członka klubu. 6 grudnia 2016

Dobra passa LC Warszawa Centrum trwa. 6 grudnia zasilił nasze szeregi Marcello de Plano . Na zdjęciu moment złożenia ślubowania.

 

Nowi członkowie LC Warszawa Centrum, 3 października 2016

Ważny dzień w życiu LC Warszawa Centrum. Do klubu dołączyło czworo nowych członków. Katarzyna Masiejczyk, Joanna Palka, Domenico di Bisceglie, Guido Parodi. W uroczystości wzięły udział wicegubernator polskiego okręgu LCI Ewa Hełka oraz przewodnicząca strefy warszawskiej LCI Hanna Sobiech. Nowi członkowie złożyli przewidziane statutem LCI ślubowanie, którego istotą jest hasło Lions Clubs International „We serve”. Spotkanie poprowadzili – prezydent klubu Andrzej Hulewicz i Marzena Dobrowolska – sekretarz. Uroczystość wzbogacił grą na akordeonie Adam Dudek – stypendysta klubu, uczeń Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie. fot.Hanna Sobiech, Jacek Mackiewicz.

Na wystawie włoskiego Renesansu, 23 czerwca 2016

Pierwsze kroki klub w nowym polsko-włoskim składzie skierował na wystawę włoskiego malarstwa okresu Renesansu w Muzeum Narodowym. Nic tak wszak nie zbliża, jak wzajemne poznawanie swoich kultur.

 

Zmiany, zmiany, zmiany, czerwiec 2016

Po z górą dwudziestu latach klub LC Warszawa Centrum ponownie zasilą Włosi mieszkający i pracujący w Warszawie /pierwszy taki przypadek miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku/. Niektórzy z nich mieli już kontakt z organizacją Lions Clubs International poprzez swoich rodziców działających w LCI we Włoszech, inni sami związani byli  w przeszłości z młodzieżową organizacji LCI  – klubami Leo. Teraz postanowili wzmocnić szeregi Lionsów w naszym kraju.

W spotkaniu obecnych i przyszłych członków klubu wzięli również udział goście. Elżbieta Prządka z Towarzystwa „Nasz dom”, Ewa Hełka – sekretarz Polskiego Okręgu LCI oraz Hanna Sobiech – przewodnicząca regionu stowarzyszenia.  (fot. Hanna Sobiech)

Spotkanie wigilijne 2015

Tegoroczne spotkanie wigilijne warszawskich klubów Lions zorganizowane zostało przez LC Warszawa Centrum w podwarszawskim centrum konferencyjnym Mazurkas. Gościliśmy koleżanki z klubów LC Warszawa Arka, LC Warszawa oraz liczne grono przyjaciół, w tym byłych członków LC Warszawa Centrum. Pozdrowienia zebranym przesłał gubernator polskiego okręgu LCI Zdzisław Ryszkowski. W spotkaniu udział wzięła sekretarz okręgu Ewa Hełka.
Wieczór wzbogacił recital fortepianowy znanej pianistki Rinko Kobayashi – Japonki, którą przed laty udało się związać na stałe ze sobą i z Polską naszemu koledze klubowemu oraz występ utalentowanej autystycznej śpiewaczki, podopiecznej klubu Nike.
W trakcie spotkania zostały zlicytowane świąteczne ozdoby przygotowane w tym celu przez dzieci związane z Katolickim Ruchem Antynarkotycznym KARAN w Warszawie, z którym od wielu lat współpracuje LC Warszawa Centrum.
Stowarzyszenie to otrzymało także świąteczne prezenty przyniesione w wielkiej ilości przez uczestników klubowej wigilii.

25 lat Lions Club Warszawa Centrum, 21 kwietnia 2014

Z okazji dwudziestopięciolecia działalności Lions Club Warszawa Centrum otrzymał list gratulacyjny od Pawła Cieślińskiego, gubernatora Okręgu 121 Polska Lions Clubs International.
“ W imieniu wszystkich polskich Lionów oraz własnym – pisze w nim gubernator – serdecznie gratuluję sukcesów osiągniętych w dotychczasowej działalności. Rezultaty Waszej wieloletniej aktywności prospołecznej budzą podziw i mogą być przykładem dla innych klubów. Życzę Wam, abyście nadal byli tak wytrwali w służbie na rzecz potrzebujących, w propagowaniu naszej misji i realizacji naszych celów, w pracy na rzecz środowiska polskich Lionów. Niechaj Wasze działania przynoszą Wam satysfakcję, radość i wieńczone będą samymi sukcesami. “

List gratulacyjny otrzymał klub otrzymał również od koleżanek z   Lions Club Warszawa Arka, które życzą nam „ wielu dalszych sukcesów w pomaganiu innym zgodnie z dewizą „We serve” oraz czerpania z tej pracy radości.”Serdeczne  gratulacje i życzenia otrzymał klub także od członków innych warszawskich klubów.  Wszystkim naszym przyjaciołom dziękujemy. Na fot. w pierwszym rzędzie od lewej: Mieczysław Poniewski, Marzena Dobrowolska – prezydent klubu, Teresa Pawłowska – sekretarz, Bożena Kiełczewska – skarbnik. W drugim rzędzie od lewej: Piotr Zych, Andrzej Hulewicz, Jacek Mackiewicz, Albert Grudziński, Mieczysław Szczepański, Marek Tymiński.

Wielkanoc (04.2014)

Na tegoroczne spotkanie wielkanocne członkowie LC Warszawa Centrum zaprosili przyjaciół z innych klubów warszawskich do stylowych wnętrz warszawskiego Klubie Lekarza. Spotkanie miało szczególny charakter także z tego względu, że klub kończy w kwietniu 2014 roku dwudziestą piątą rocznicę działalności – zebranie założycielskie klubu miało miejsce 21 kwietnia 1989 roku w warszawskim hotelu „Europejskim”

Z tej drugiej okazji spotkanie poprzedził koncert w wykonaniu znakomitych artystów. Pianistki Rinko Kobayashi, laureatki m. in. nagrody specjalnej Konkursu Chopinowskiego, mającej w swym koncertowym dorobku recitale między innymi w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz Wigmore Hall w Londynie oraz Joanny Morskiej, skrzypaczki Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej i  zespołu muzyki barokowej „Villa Nova”, mającej poza sobą grę na wielu muzycznych scenach świata, a zarazem wiceprezydent Lions Club Warszawa  Arka. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił także wraz ze swoją nauczycielką i partnerką sceniczną Anną Gwarek pozostający pod opieką klubu tancerz Łukasz Obłąk. Rangę spotkania podniosły Iwona Nowak – past gubernator polskiego okręgu LCI oraz Ewa Hełka – przewodnicząca regionu warszawskiego LCI. Życzenia w  imieniu  klubu odebrała prezydent LC Warszawa Centrum Marzena  Dobrowolska.

Wigilia (12.2013) 

Tym razem  członkowie Lions Club Warszawa Centrum wzięli udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym dla warszawskich Lwów przez zaprzyjaźniony Lions Club Warszawa. Spotkanie miało miejsce  w popularnej „Harendzie. W trakcie spotkania gospodarze – członkowie LC Warszawa przeprowadzili zbiórkę świątecznych upominków dla dzieci – pacjentów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7 przy ul. Narbutta 65/66 w Warszawie.

Spotkanie z Towarzystwem „Nasz Dom” (12.2013)

W grudniu gościem klubu była Elżbieta Prządka ( w centrum fotografii), koordynator projektów Towarzystwa Nasz Dom.  Towarzystwo kontynuuje tradycje działającego pod tą samą nazwą stowarzyszenia założonego w 1921 roku przez Janusza Korczaka i Marynę Falską. Pani Elżbieta Prządka zapoznała członków klubu z aktualną działalnością towarzystwa.

Szkolenie kandydatów do LIC (12.2013)

W hotelu „Reytan” odbyło się szkolenie członków zarządów warszawskich klubów Lions oraz kandydatów  do LCI. W szkoleniu wzięli udział także członkowie zarządu oraz kandydaci do Lions Club Warszawa Centrum

Wizyta gubernatora okręgu (11.2013)

W listopadzie odwiedził Warszawę Paweł Cieśliński, gubernator Okręgu 121 Polska LCI w kadencji 2013/2014  (na pierwszym planie).  W spotkaniu wzięli udział członkowie kilku stołecznych klubów, w tym Lions Club Warszawa Centrum. Gubernator przestawił cele, które zamierza zrealizować w okresie pełnienia swojej funkcji oraz stopień ich wdrożenia.

Wigilia (12.2012)

Tegoroczne spotkanie wigilijne klubu odbyło się w restauracji hotelu „Reytan”. Siedzą: Teresa Pawłowska, Mieczysław Szczepański, Bożena Kiełczewska. Stoją: Mieczysław Poniewski, Piotr Zych, Jarosław Unger, Anna Unger, Joanna Suchocka,  Jacek Mackiewicz, Andrzej Hulewicz, Albert Grudziński, Rinko Kobaiashi, p. Poniewska,  Maja Szczepańska, Marzena Dobrowolska. (fot. Teresa Pawłowska)

Spotkanie z wiceprzewodniczącym mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Zastępczego  Rodzicielstwa  (03.2012) Wigilia (12.2012)

W marcu 2012 gościem klubu był Robert Olszański ze Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa. Gość przedstawił członkom klubu aktualne problemy rodzin zastępczych w Polsce.

Prezydent  Lions Clubs International  WingKun Tam w Warszawie (0.2 2012)

W dniach 22 – 23 lutego 2012 roku przebywał w Warszawie prezydent LCI Wing-KunTam. Prezydentowi towarzyszył dyrektor międzynarodowy stowarzyszenia Janes Bohoriča ze Słowenii. Gość zwiedził miasto, wziął udział w posiedzeniu Gabinetu Gubernatora polskiego okręgu :LCI, spotkał się warszawskimi Lwami, wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, został przyjęty przez Annę Komorowską, żonę prezydenta RP. W spotkaniach z prezydentem Wing-Kunem wzięli udział także członkowie Lions Club Warszawa Centrum – Bożena Kiełczewska, Albert Grudziński oraz Andrzej Hulewicz, który również zaangażował się w organizację wizyty. Transport zapewniła firma Mazurkas Travel.

Na zdjęciach:  Prezydent LCI Wing-Kung Tam w rozmowie z członkiem LC Warszawa Centrum Andrzejem Hulewiczem oraz widok ogólny sali w czasie spotkania z prezydentem Wing-Kungiem. W drugim rzędzie, druga od prawej Bożena Kiełczewska, członek LC Warszawa Centrum.  (fot. Andrzej Nowak)

Uruchomienie strony internetowej klubu (01.2012)

18 stycznia uruchomiona została strona internetowa klubu.

Lekcja golfa dla początkujących i zaawansowanych (01.2012) 

Rok 2012 rozpoczął się dla członków klubu od nietypowego spotkania. Zamiast, jak to mamy w zwyczaju, zebrania w hotelu „Reytan”, wybraliśmy się do Warsaw Golf Links w Wilanowie aby na symulatorach golfa zrealizować jedno ze wspólnych wigilijnych zobowiązań – więcej zdrowia w przepracowanym ciele. Dla jednych był to kolejny trening, dla innych okazja do postawienia pierwszego kroku w tym sporcie. Początkujących w tajemnice golfa wprowadzał Marek Tymiński.

Owocem spotkania była również decyzja o założeniu strony internetowej klubu oraz postanowienie utworzenia w Warszawie nowego klubu Leo. Pierwszy działał pod patronatem klubu w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i przez kilka pierwszych lat obecnego stulecia.

Wigilia (12.2011)

Spotkanie wigilijne członkowie LC Warszawa Centrum zorganizowali wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi w  restauracji na Starym Mieście. Wśród gości była gubernator polskiego okręgu LCI Iwona Nowak, oraz sekretarz okręgu Ewa Hełka. 

Spotkanie obecnych i byłych członków LC Warszawa Centrum (10.2011)

Spotkanie obyło się w Sali Lustrzanej Pałacu Raczyńskich (obecnie Archiwum Główne Akt Dawnych) w Warszawie przy ulicy Długiej. Gościem specjalnym była gubernator polskiego okregu LCI Iwona Nowak, przybyły koleżanki i koledzy także z innych klubów. Po powitalnym koktailu i kilku wspomnieniowych i okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się koncert w wykonaniu Marii Łapko (fortepian) i Damiana Marata (trąbka). W programie znalazły się “La leggierezza” Liszta i „Melodie cygańskie” Sarasatego.
Po tej odrobinę oficjalnej części zebrani przenieśli się do pobliskiej restauracji  aby w rozluźnionej atmosferze powspominać stare dobre czasy i odnowić przyjaźnie.
Wszyscy dobrze bawili się i zapewniali, że spotkanie to zapadnie im w pamięci aż do kolejnego roku, kiedy mają nadzieję spotkać się w jeszcze szerszym gronie. Podkreślali również, że choć nie zawsze możemy przynależeć do klubu przez długi czas – życie przynosi codziennie nowe wyzwania – to zawsze możemy trzymać się razem. Składali również deklaracje pomocy klubowi w przyszłych konkretnych działaniach. Niektórzy dawni członkowie – Albert Grudziński i Mieczysław Poniewski – postanowili wrócić do klubu. (fot. Małgorzata Kępińska)

Na zdjęciu niżej w pierwszym rzędzie od lewej: Iwona Nowak – gubernator polskiego okręgu LCI, sekretarz okręgu – Ewa Hełka, Elżbieta Ćwiklinska i Joanna Olech – przewodniczące stref warszawskich, Tadeusz Kulczycki – past gubernator okręgu z  żoną, Andrzej Hulewicz. Spotkanie prowadzi Mieczysław  Szczepański – prezydent Lions Club Warszawa Centrum