Drogie Koleżanki i Koledzy Lioni,

Wczoraj rozesłałam pismo, mówiące o podjętych działaniach oficerów Okręgu, mających na celu usystematyzowanie planowanych działań pomocowych. Z DG Anią Werno, 2VDG Hanią Sobiech i PDG Kasią Gebert kontaktują się Lioni z Europy i świata, oferując wsparcie podejmowanych działań na rzecz uchodźców. Wiemy o wielu kontaktach zaprzyjaźnionych Klubów z Klubami w Polsce.
Jesteśmy także w kontakcie z Lionami z Ukrainy. Według ich opinii nie jest obecnie możliwe wspieranie mieszkańców w tym kraju. Koncentrujemy się więc na pomocy uchodźcom z Ukrainy - jesteśmy traktowani jako kraj bezpośrednio zaangażowany w tę pomoc (obok Rumunii).  Lioni z całego świata deklarują pomoc, którą chcemy przekazać poprzez Kluby i ich przedstawicieli potrzebującym. Przychodzą pierwsze wpłaty i ich deklaracje.
PDG Kasia Gebert podjęła korespondencję z LCIF i dziś podjęta została decyzja o przyznaniu nam grantu (tzw. emergency) przez LCIF w kwocie 15.000 USD.
Po konsultacji z członkami Gabinetu Gubernatora ustalam następujące zasady pomocy udzielanej przez Kluby Okręgu 121 Polska MSKL uchodźcom z Ukrainy, z funduszy otrzymanych przez Okręg:

1. Wiodącymi w realizacji pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy są Kluby Lions w miejscu swojego działania. Przewidujemy działania pomocowe doraźne (najbliższy miesiąc) i działania pomocowe długofalowe.
  2. Kluby Lions pozyskują darowizny na rzecz realizacji pomocy od swoich darczyńców zarówno krajowych i zagranicznych na swoje konta i rozliczają się ze swoich działań wobec nich. Kluby powinny podać swoje konto swoim darczyńcom.
  3. Okręg 121 Polska MSKL uruchamia następujące konta bankowe na darowizny od Lionów, Klubów i darczyńców z całego świata (cel wpłaty UKRAINA:
    dane do przelewu (szczególnie z zagranicy)
    OKREG 121 POLSKA MSKL. ul. Skarbka 20/2, 60-348 Poznań, Polska
    dane banku:
    BNP Paribas Bank Polska S.A., ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa
    SWIFT: PPABPLPKXXX
    - konto PLN PL46 1600 1404 0004 0533 6264 6047
    - konto USD PL73 1600 1404 0004 0533 6264 6046
    - konto EUR PL29 1600 1084 0004 0503 6264 6022
  4. Fundusze zebrane na powyższych kontach, będą odpowiednio przeznaczane na zgłaszane przez Kluby projekty.
  5. Klub Lions może ubiegać się o wsparcie na realizowany projekt pomocy uchodźcom z Ukrainy  poprzez swojego Przewodniczącego Strefy, podając:
    - charakter projektu,
    - miejsce i czas jego realizacji,
    - rodzaj planowanej pomocy,
    - sposób realizacji i zaangażowanie Lionów,
    - wartość oczekiwanej pomoc finansowej z funduszy zebranych na kontach Okręgu.
    Będzie wymagane rozliczenie przekazanych funduszy i sprawozdanie z realizacji projektu.
  6. Informacje o wszystkich realizowanych projektach klubowych finansowanych z funduszy klubowych i finansowanych z funduszy przekazanych przez Okręg oraz informacje o sposobach ich realizacji Kluby powinny przekazywać swoim Przewodniczącym Stref.
  7. Decyzje o przekazywaniu środków do Klubów podejmuje Gabinet Gubernatora na posiedzeniu  (raz w tygodniu) udziałem członków Zespołu UKRAINA.
  8. Pomoc LCIF, zadeklarowana w tej chwili na kwotę 15.000 USD zostanie przeznaczona na wsparcie ośrodków przyjmowania uchodźców na granicy z Ukrainą. Projekt realizuje Strefa Południowo-Wschodnia w koordynacji z Koordynatorem LCIF w Okręgu.
  9. Kolejne ustalenia będą podejmowane na posiedzeniach Gabinetu Gubernatora.
Zespół Projektu UKRAINA:
oraz:

Będziemy sukcesywnie przekazywać bieżące informacje
We Serve

Gubernator Okręgu 121 Polska
Anna Werno
Leszno, 26.02.2022 r.

Drogie Koleżanki i Koledzy Lioni,

Nadszedł bardzo trudny czas dla Naszych Przyjaciół na Ukrainie. Zostali oni bezwzględnie zaatakowani przez Rosję, która chce odebrać Ukraińcom wolność, która odzyskali w 1991 roku. Sytuacja na Ukrainie staje się z każdą chwilą coraz trudniejsza. Z doniesień medialnych wiemy, że fala uchodźców z Ukrainy zmierza do Polski - są już pierwsze grupy osób, które potrzebują pomocy, to przede wszystkim kobiety i dzieci.

Nie możemy zostawić naszych sąsiadów z Ukrainy bez pomocy, polscy Lioni zawsze z ogromnym zaangażowaniem pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują. Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich Lionów - Klubów o organizację pomocy na swoim terenie. Wy najlepiej wiecie, kto i jakiej pomocy będzie potrzebował.

Oczekujemy, że do Polski przybędzie wielu uchodźców wojennych z Ukrainy, zostaną oni rozlokowani w różnych miejscach. Dlatego nie organizujemy zbiórki w Okręgu,  gdyż to Kluby na swoim terenie wiedzą dla kogo jaka pomoc jest lub będzie potrzebna.

Bardzo proszę Prezydentów Klubów, o przekazanie do mnie informacji o formie pomocy jaka została udzielona przez Klub, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Dostaję sygnały z lioneskiego świata, że jest możliwa pomoc Lionów z innych krajów. PDG Katarzyna Gebert jest w kontakcie z Przewodniczącym Lions Clubs International Foundtion (LCIF) ws. możliwości pozyskania funduszy na wsparcie uchodźców. Obecnie trudno jest mówić o szczegółach, gdyż jesteśmy w fazie rozmów.

Na bieżąco będziemy o wszystkim informować.
WE SERVE
DG Anna Werno