Goals

Each Club is autonomous in setting their goals and activities. We support people, organizations and local institutions. Common efforts of several Clubs are often joined in regional, national and international projects.

We have common goals:

• to promote pro-social attitudes and professional honesty
  • to strengthen local social bonds
  • to prevent and protect one’s health, especially in elderly citizens and kids
  • to support compensate for the disabled and expelled
  • to help raise, educate and avoid social pathology
  • to support gifted kids and youth start adult life
  • To support victims of cataclysms and catastrophes

WE SERVE since 1917

LET'S CHANGE TOGETHER THE WORLD FOR BETTER