Konkurs w cieniu pandemii - 24.06.2021 r.

Peace through service” (Wspierajmy Pokój) to hasło konkursu „Plakat Pokoju” edycji 2020/2021. Ten międzynarodowy konkurs organizuje Lions Clubs International. Z powodu pandemii laureatom wręczyliśmy nagrody dopiero 24 czerwca 2021 r.
W Szczecinie konkursowe plakaty rysowali i malowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie. Finał konkursu odbył się dn. 10.11.2020, kiedy Komisja LC Szczecin Gryf dokonała wyboru najlepszych prac. Komisja wybrała 9 prac spełniających kryteria konkursu światowego. Wszystkie były bardzo ciekawe i pięknie wykonane.
Komisja LC Szczecin Gryf zdecydowała: I miejsce – Katarzyna Borowska, II miejsce – Hanna Adamkiewicz, III miejsce – Milena Michałowska oraz przyznała 6 wyróżnień dla: Niny Snochowskiej, Natalii Szafrańskiej, Alicji Jachimowicz, Urszuli Kaczor, Wiktorii Zając, Hrihorijowi Tkachenko.
Prace tych 9. autorów zostały przesłane do Komisji Konkursowej Okręgu 121 Polska na finał ogólnopolski.
Komisja Konkursowa Okręgu 121 Polska bardzo wysoko oceniła prace naszych podopiecznych:
  • Laureatką i zdobywczynią I miejsca tegorocznej edycji Konkursu została Hanna Adamkiewicz (PSP w Mierzynie, sponsorowana przez LC Szczecin Gryf)
  • III miejsce - Katarzyna Borowska (PSP w Mierzynie, sponsorowana przez LC Szczecin Gryf)
Specjalne wyróżnienia otrzymali: Urszula Kaczor (PSP w Mierzynie, sponsorowana przez LC Szczecin Gryf), Hryhorij Tkachenko (PSP w Mierzynie sponsorowany przez LC Szczecin Gryf)
Laureatki podzieliły się z nami swoimi przemyśleniami:

Hania Adamkiewicz: Tworząc plakat na konkurs „Wspierajmy Pokój” szukałam miejsca, w którym wszystkie państwa współpracują ze sobą, gdzie nie jest ważny kolor skóry, wyznanie i narodowość. Szukałam miejsca, gdzie aby dojść do celu, trzeba współpracy wszystkich i pomyślałam o pracy na morzu, gdzie załogi są bardzo często wielonarodowe. W mojej pracy chciałam przedstawić jak powinna wyglądać współpraca ludzi ze wszystkich kontynentów, bo przecież wszyscy płyniemy na jednej „fali” i mamy wspólne problemy.  Członkowie załogi statku na moim plakacie mają różne kolory skóry, ale wspólnie wyławiają z morza flagi, co ma symbolizować wzajemną pomoc państw konieczną do wspierania pokoju na świecie. Do namalowania pracy użyłam farb akrylowych, kredek oraz pasteli. Wydaje mi się, że połączenie tych różnych technik dało mi możliwość pokazania wszystkiego, co czułam malując ten plakat. Praca nad plakatem dała mi dużo satysfakcji i wiary w swoje możliwości.

Katarzyna Borowska: Od najmłodszych lat często spotykałam się z ludźmi różniącymi się od ideału uznanej przez społeczność - normalności. Zawdzięczam to chorobie mojej bliźniaczki, która ma autyzm. Wszyscy Ci ludzie nie różnili się jednak niczym od nas, choć wydawali się tacy obcy przez inny kolor skóry, orientację czy niepełnosprawność. Chciałam przez moją pracę plastyczną przekazać, iż nie jest ważne to jak wyglądamy, zachowujemy się czy jakie mamy poglądy. W nas wszystkich jest płomień życia i jesteśmy ludźmi. Wszyscy powinniśmy być traktowani tak samo, bez względu, jakiej płci jesteśmy czy w kogo wierzymy.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, uroczyste uhonorowanie laureatów nagród przyznanych przez Komisję Konkursową Okręgu 121 Polska oraz wszystkich  uczestników drobnymi upominkami - odbyło się dopiero dn. 24 czerwca 2021 w Szkole Podstawowej w Mierzynie.
Nagrody i upominki wręczałam w towarzystwie Krzysztofa Biedulskiego - Prezydenta LC Szczecin Gryf i członkini Klubu – Marii Czernieckiej. Podziękowaliśmy im za udział w tym Konkursie, za ich wspaniałe prace a ich pedagogom - za zaangażowanie.
Zgodnie z decyzją Gubernatora Okręgu 121 Polska Mariana Sieńkowskiego (po kilkuletniej przerwie – przyp. red.) został wydany kalendarz na rok 2021 z nagrodzonymi pracami dzieci biorących udział w konkursie „Plakat Pokoju”. W tym kalendarzu jest 5 (!) prac naszych podopiecznych w edycjach „Plakatu Pokoju” 2019/2020 i 2020/2021.
Kalendarze przekazaliśmy dzieciom ze szkół biorących udział w Konkursie i także sponsorom naszych akcji charytatywnych .

Grażyna Bulanowska
(LC Szczecin Gryf)
fot. archiwum autorki tekstu
źródło: www.polski-lion.pl

  • 2021.06.24_plakat2
  • 2021.06.24_plakat3
  • 2021.06.24_plakat4
  • 2021.06.24_plakat5
  • 2021.06.24_plakat6
Początek strony