Program Sight First - Ratujmy Wzrok
 
 

Od legendarnego wystąpienia niewidomej  Hellen Keller na konwencji Lions w Chicago w 1925 roku, czyli  niemal od początku swego istnienia organizacja LCI pomaga niewidomym na całym świecie. To właśnie Lioni wprowadzili i rozpropagowali „białą laskę” jako identyfikację osoby niewidomej.
Okręg 121 Polska włączył się w największy światowy i sztandarowy dla organizacji Lions Clubs International Program Ratowania Wzroku w trzecim, ostatnim roku jej prowadzenia. Wiedząc, że co minutę jakieś dziecko na świecie traci wzrok i że 6 dolarów wystarczy, by uratować wzrok mieszkańcowi trzeciego świata, zaczęliśmy w styczniu 2007 roku od akcji informacyjnych we współpracy z innymi okręgami z 14 krajów Europy Centralnej i Wschodniej.
Udało się zainteresować naszą kampanią Lecha Wałęsę,  jego zdjęcie oraz słowa: ”Lioni pomagają zobaczyć świat – to coś naprawdę pięknego” zostały umieszczone w broszurze informacyjnej o  Campaign SightFirst II w Polsce obok wizerunku Liona Jimmy Cartera – byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Już na Konwencji w Konstancinie (2007 r.) 9 Lionów za deklarowało indywidualne darowizny 1000 dolarów na ten największy na świecie program charytatywny i sztandarowe działanie ruchu Lions – Ratowanie Wzroku.  Władze Okręgu  uznały ten światowy program za najważniejszy w kadencji 2007/2008. Podjęliśmy akcję „0 with 0” (Zero Klubów z Zerową darowizną na Campaign Sight First II) zainicjowaną przez I Wiceprezydenta Światowego LCI Ala Brandela podczas jego wizyty w Polsce w kwietniu 2008 roku. Na apel zareagowało ponad 80% klubów Lions w Polsce, przekazując darowizny  pieniężne od symbolicznych kilkunastu dolarów do kilkunastu tysięcy dolarów.
Poza gromadzeniem funduszy podejmowaliśmy też inne działania na rzecz niewidomych i niedowidzących w Polsce. na przykład przygotowaliśmy program wyposażenia Ośrodka dla Niewidomych i Niedowidzących w Sobieszewie (Filia Ośrodka w Laskach) w nowoczesny specjalistyczny sprzęt wartości ponad 30 000 dolarów czy wsparcie i wyposażenie Ośrodka dla Niewidomych i Niedowidzących Dzieci w Owińskach k/Poznania w specjalistyczny sprzęt wartości 18 200 dolarów.
Akcja wsparcia programu Ratujmy Wzrok poprzez indywidualne darowizny w wysokości 1000 dolarów, związana z przystąpieniem do zaszczytnego grona Lionów posiadających Honorowy Tytuł Melvin Jones Fellow, bardzo zjednoczyła Lionów w Polsce. W okresie od listopada 2007 r. do maja 2008 r. do światowego grona MJF dołączyło ponad 50 polskich  Lionów – każdy z nich po dokonaniu wpłaty otrzymał list z podziękowaniem od Prezydenta Światowego LCI, specjalny znaczek oraz imienną tablicę Melvin Jones Fellow for dedicated humanitarian services Lions Clubs International, a także imienny wpis na listę MJF.
W ciągu jednego roku wykonaliśmy większość zalecanych działań i aktywności organizacyjnych, choć skupiliśmy się na najważniejszym – na gromadzeniu funduszy. I … udało się! W Polsce zebraliśmy i przekazaliśmy do Fundacji Lionów 76.633 dolary!

PDG Katarzyna Gebert (LC Gdansk Amber)
Koordynator LCIF w Okregu 121 Polska

 
WE SERVE - Służymy innym od 1917 roku
 
ZMIENIAJ Z NAMI ŚWIAT NA LEPSZY
 
powrót
Początek strony