HABITAT FOR HUMANITY - GLIWICE (2000 - 2003)

Image

In 2000 four Lions Clubs from Silesia: LC Katowice, LC Katowice Barbórka, LC Pszczyna 95, LC Gliwice Sct Barbara initiated a common project to support the construction of apartments for poor families in Gliwice.Funds were collected during charity events in Katowice, Muchowiec and Bojszowe. The project was supported by the International Association of Lions Clubs Fund with a grant of $ 10 thou. Tin 2013 the local Lions could transfer USD 15 thouto the organization Habitat for Humanity in Gliwice.

The members of LC Gliwice Sct Barbara offered their voluntary work for the project by finishing the newly built apartments.

WE SERVE since 1917

LET'S CHANGE TOGETHER THE WORLD FOR BETTER